King-Rıfkı

King-Rıfkı

King-Rıfkı, dört oyuncu ile elli iki destesiyle oynanan bir kart oyunudur. Oyun her oyuncunun toplamda 5 elde ceza ve koz oyunu seçebilir.

King-Rıfkı, iskambil destesiyle oynanan en popüler oyunlardan bir tanesidir. Bu oyun eksi puanların alındığı ceza ellerinden ve artı puanların alındığı koz ellerinden oluşmaktadır. Oyuncular koz elinde alabildikleri kadar çok el almaları gerekirken, ceza ellerinde hiç kâğıt almamaya çalışmalıdırlar. Çünkü oyun sonunda kozdan aldığınız puanlar ile cezadan aldığınız puanların farkı hesaplanarak sonuç belirlenmektedir.

King-Rıfkı Nasıl Oynanır?

King-Rıfkı, dört oyuncu ile elli iki destesiyle oynanan bir kart oyunudur. Oyun her oyuncunun toplamda 5 elde ceza ve koz oyunu seçebilir.  Her oyuncunun oyun içinde 3 elde ceza belirleme ve 2 elde koz belirleme hakkı vardır. Bu oyun 20 elde sonuçlanmaktadır. Oyun bittikten sonra sıfırdan yüksek sayıya ulaşan oyuncular oyunu kazanırken sıfırın altında kalan oyuncular oyunu kaybederler.

Son yılların gözde oyunlarından biri haline gelen bu oyunun mobil versiyonları da piyasaya sürülmüştür. Biz bu yazımızda mobil oyunlardan biri olan King-Rıfkı oyununun nasıl oynandığı hakkında bilgi vereceğiz.

Ceza Oyunları

Ceza oyunları arasında el almaz, kız almaz, erkek almaz, kupa almaz, son iki almaz ve King-Rıfkı vardır. Ceza oyunlarında oyuncular en az cezayı almaya çalışırlar. Ne kadar çok ceza alırlarsa aldıkları puanlar eksi olarak sonuç defterine yazılır. Oyun sonunda eksi olarak sonuç tablosuna girilen ceza puanlarınız ile artı olarak girilen koz puanların toplamıyla sonuç belirlenir. Toplamın sıfırın altında kalan oyuncular oyunu kaybederken, sıfırın üstünde olan oyuncular oyunu kazanırlar.

El Almaz

Oyun esnasında ceza olarak el almaz belirlenirse oyuncular hiç el almamak üzerine bir oyun oynamaya çalışırlar. Oyuncular arasında atılan kâğıtlardan en büyük olan o eli kazanır ve her kazandığı el için ceza puanı alır. Alınan her el ceza puanı 50 olarak sonuç tablosuna eklenir.

Kız Almaz

Kız almaz ceza oyununda, iskambil destesinde yer alan kupa, maça, karo ve sinek kızları el olarak almamanız gerekir. Aldığınız her kız kartı için yiyeceğiniz ceza puanı 100’dür. Oyun esnasında yere atılan kart sersisinden (sinek, karo, maça, kupa) birisi yoksa ve elinizde herhangi bir serinin kız kartı varsa onu atmak zorundasınız.

Erkek Almaz

Erkek almaz ceza oyununda, iskambil destesinde yer alan vale (joker) ve papaz kartlarını almamanız gerekir.  Aldığınız her vale ve papaz erkek kartları için yiyeceğiniz ceza puanı 60’dır. Oyun esnasında yere atılan kart sersisinden (sinek, karo, maça, kupa) birisi yoksa ve elinizde herhangi bir serinin erkek kartı varsa onu atmak zorundasınız.

King-Rıfkı İndir Oyna
King-Rıfkı İndir Oyna

Kupa Almaz

Ceza oyunlarından kupa almaz oyununda iskambil destesinde yer alan kupa kartlarını almamanız gerekmektedir. Aldığınız her kupa için alacağınız ceza puanı 30’dır. Oyun esnasında yere hiç kupa düşülmediyse yere atılacak ilk kart hiçbir zaman kupa olamaz. Yani kupa çıkmadan kupa oynanmaz. Yerde olan kartlardan herhangi biri elinizde yoksa yere kupa düşmeniz gerekir, ancak elinizde kupa yoksa rastgele bir kart atabilirsiniz.

Son İki Almaz

Bu ceza oyununda, oyun oynanırken son iki eli alan oyuncu 180 ceza puanını sonuç tablosuna ekletir. Bu nedenle son iki almaz ceza oyununda elinizdeki büyük kartları oyun başlarında yere atarsanız elinizde küçük kartlar kalır ve son iki eli siz almazsınız.

King-Rıfkı

King-Rıfkı oyununda Rıfkı olarak belirlenen iskambil kartı kupa papazdır. Ceza olarak Rıfkı seçildiğinde oyuncular kupa papazı almamak üzerine bir oyun oynarlar. Bu ceza oyununda yere herhangi bir kupa kartı düşmeden yere ilk kupa düşülmez. Rıfkı’ya yani kupa papaza sahip olan oyuncu yere atılan kartlardan biri elinde olmazsa ya da oyunda kupa oynanmış ve ilk kupa çıkılmışsa Rıfkı’yı yere düşebilir. Rıfkı ceza elinin ceza puanı 320’dir.

Koz Oyunları

King-Rıfkı oyununda koz oyunlarında koz seçimini oyun sırası kimdeyse o kişi yapmaktadır. Bu oyundaki amaç en çok eli alarak artı puanlar kazanmaktadır. Oyunda herhangi bir koz kartı çıkmadan yere ilk olarak koz atılamaz. Herhangi bir oyuncunun elinde yere altın kart yoksa koz atma zorunluluğu vardır, ancak elinde koz yoksa oyuncu herhangi bir kart atabilir. Koz atacak kişilerin yerdeki kozu geçen bir kartı varsa onu atmak zorundadır. Yani koz yükseltme zorunluluğu vardır. Bu oyunda alınan her el için +50 puan alınarak sonuç defterine eklenir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Yapılan Yorumlar
  1. Rumuzsuz

    Yıllar önce arkadaş ortamında öğrendiğim Rıfkı isimli oyunu mobilde de oynayabiliyor olmak çok güzel. Emeği geçenlerin ellerine sağlık.

  2. hebelehubele

    Abimle zamanında çok kavga ederdik bu oyun için. Yeniden karşıma çıkması çok hoş. Severek oynuyorum. Seviyoruz seni Rıfkıııı. Ellerinize sağlık