Kelimelik

Kelimelik

Kelime haznesine güvenen ve bu yönde iddialı olan bireylerin oynayabileceği oyunlar arasında ‘Kelimelik’ yer alıyor.

Kelime haznesine güvenen ve bu yönde iddialı olan bireylerin oynayabileceği oyunlar arasında ‘Kelimelik’ yer alıyor. Oyun kelime bulma ve bu yönde puan elde etmek ile ilerliyor. Kişiler arası mücadele oluşturan bu durum bünyesinde farklı özellikler de barındırıyor. Farklı oyun modu ve rekabetin bitmediği bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır.

Online bulmaca oyunu olarak Türk bir firma tarafından oluşturulan kelimelik oyunu günümüzde birçok kullanıcıya sahiptir. Kelime bulma, bulmaca kategorisinde indirmeler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Türkçe dil desteği sayesinde de kişiler tarafından rahatlıkla oynanabiliyor. Herhangi bir zararlı içeriğe sahip olmadığından tüm yaşta bireyler tarafından tercih edilebilir.

Kelimelik Nasıl Oynanır?

Kelimelik oyunu içerisinde iki bireyin karşılaşması söz konusu olmaktadır. Oyun içerisinde kullanılabilecek 29 harf ve iki adet joker harf bulunur. Jokerler istenen herhangi bir harf yerine kullanılabilir. Kişiler bu harfleri kullanarak yatay ve dikey olarak bağlantılı kelimeler çıkarmaya çalışır. Bir oyuncuyu öne çıkaracak olan ise kullanılan puanlama sistemi olmaktadır.

Kelimelik İndir | Kelimelik Nasıl Oynanır
Kelimelik İndir | Kelimelik Nasıl Oynanır

Toplamda 100 adet harf bulunur ve her tur verilen harfler değişir. Bir tur içerisinde size verilen harfleri kullanarak kelime üretmeye çalışırsınız. Elinizde mevcut olan harf sayısı 7 olmaktadır. Verilen harfler bittikten ya da elindeki harfleri bitiren oyuncu sonrası oyun sonlanır. Birinciyi belirleyen ise oluşturduğu kelimeler sayesinde elde ettiği puanlar olmaktadır.

Oyuna ilk başlayan kişi Kelimelik oyununun oynandığı tahtaya ilk kelimesini yerleştirir. Sıradaki diğer oyuncu ise bu oyunun prensibi olarak üretilen kelimeye temas edecek şekilde ikinci kelimeyi oluşturur. En temel kural kelimelerin birbirine bağlı olarak oluşturulmasından geçmektedir. Kelime üretim sırasında H2, H3, K2 ve K3 şeklinde şekiller bulunur. H ile başlayanlar üzerinden geçen harflere 2 ya da 3 kat puan verir. K ile olanlar kelimeye iki ve üç kat daha fazla puan verir.

Kelimelik Oyununda Joker Harf Nasıl Alınır?

Başlangıçtan itibaren kişilere bir kere kullanmaya uygun Joker harf verilir. Bu sistemde gözükür. Kişiler dilediği zaman herhangi bir harf yerine bunu kullanabilir. Ancak puan değeri yoktur ve sıfır puan olarak yansır. Kişiler kullanacağı harfi iyi belirlemelidir. Çünkü kullanım sonrası tekrar lazım olabilir ancak kişilere tanınan hak sınırı kısıtlıdır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Yapılan Yorumlar
  1. eda

    Bu tür oyunları çok seviyorum. Kelime dağarcığım da gelişmiş oluyor bu tür oyunlar sayesinde. Yani kısaca çok güzel bir oyun. Hem faydalı hem eğlenceli😊

  2. zeynep

    Kelime oyunları hem çok eğlenceli hem de insanın kafasını sürekli çalıştıran oyunlar o yüzden çok seviyorum böyle bir oyuna sayfanızda yer vermeniz harika olmuş ayrıca söylemeden geçemeyeceğim sayfanız baya baya güzel tasarlanmış